Mistyczna Brama

Oczyszczanie wątroby - detox ciała i emocji, czyli od złości do radości

powiekszona watroba czy jest grozna

Wątroba a zdrowie i emocje

Wiosna to idealny czas na oczyszczenie wątroby. Ten największy, ważący około półtora kilograma organ należy do kluczowych narządów ciała. Wątroba jest niezbędna jest dla produkcji krwi, wytwarza enzymy trawienne. Do problemów z tym organem przyczynia się niewłaściwa dieta (ciężkostrawna, przesycona cukrem i nadmiarem białka, pokarmy martwe- czyli pełne konserwantów i chemii, używki), napięcie, stres, pośpiech, wiele leków, czy życie w pełnym spalin i smogu elektromagnetycznego mieście.

W świetle tradycyjnej medycyny chińskiej problemy z wątrobą wpływają na wydzielanie żółci (wtórnie na trawienie), ale też powstawanie wszelkiego rodzaju alergii i nietolerancji pokarmowych, łącznie z bardzo poważną celiakią (skrajną nietolerancją glutenu).

Osłabiona wątroba, to słaba krew oraz różnego rodzaju pasożyty wewnętrzne a także problemy ze wzrokiem.  

Tłumienie emocji i ich wpływ na organizm

W tradycyjnej dalekowschodniej medycynie wątroba kojarzona jest z emocjami zarówno pozytywnymi jak: radość oraz ekscytacja, jak i trudniejszymi tj. złość, gniew, frustracja, zazdrość, chciwość.

Jeśli mamy problem z adekwatnym do sytuacji wyrażaniem emocji, gromadzą się one w wątrobie osłabiając ją i blokując. Będzie się tak działo zarówno, kiedy jesteśmy zbyt emocjonalni, jak i wtedy, gdy obawiamy się wyrazić duże emocji np. porządnie się zezłościć.

Jeżeli nie potrafimy uporać się z emocjami, wątroba przestaje je trawić – pojawiają się więc problemy gastryczne czy jelitowe. W dalszej kolejności z tego tytułu powstają nietolerancje i alergie. Wiele osób używa określeń typu mam alergię na szefa, nie toleruję władzy. Tego typu sformułowania obrazują nasze nie radzenie sobie z określonymi sprawami. A ponieważ myśli i słowa materializują się zwrot typu mam alergię na szefa staje się rzeczywistością. Pokazuje się w naszym życiu dodatkowo osłabiając tak potrzebną nam wątrobę. Kiedy zaś nabawimy się „psychicznej nietolerancji” wiele z naszych organów trawiennych m.in. wątroba, żołądek, czy jelita niszczą się, co w wieloletniej perspektywie może się przyczyniać do powstawania guzów a nawet nowotworów.

objawy problemow z watroba ktomalek

Nieopanowany gniew i toksyczne relacje

W medycynie wschodniej istnieje też pojęcie „dużego ognia w wątrobie”. Posiadacz takiej przypadłości jest cholerykiem, który w stresie wybucha niczym wulkan, destruuje ten jakże ważny narząd. Choleryk często tworzy toksyczne relacje z innymi. Nie zawsze muszą być one oparte na problemach z alkoholem i innymi używkami, jakie są ogromnym wrogiem wątroby. Nierzadko osoba o temperamencie cholerycznym po prostu przyzwyczaiła się wywierać presję na innych, być wiecznie z byle powodu sfrustrowana i nadmiernie kontrolująca. Potocznie o takiej osobie mówi się, że żółć ją zalewa ze złości.

Totalna biologia podkreśla, że w woreczku żółciowym osoby agresywnej wewnętrznie powstają kamienie, bo w ataku złości podświadomie chciałby ona rzucić w kogoś kamieniem. W ten sposób nie ukierunkowane odpowiednio emocje tworzą najpierw piasek a potem kamienie, jakich też możemy się pozbyć podczas kolejnych oczyszczeń wątroby.

Problemy z wątrobą, będą też wpływać na pogorszenie wzroku. Nie bez powodu mówi się, że gniew, złość czy chciwość potrafią nas zaślepić – czyli niszczyć wątrobę.

Wątroba uczestniczy w przemianie krwi w organizmie – więc nieadekwatne wyrażane nadmiernie lub tłumione ze strachu emocje zatruwają naszą krew a zatrucie krwi to zatruwanie całego organizmu. Dlatego dla człowieka współczesnego jaki poddawany jest tak wielu skrajnym bodźcom oczyszczanie wątroby staje się niezbędną praktyką, wzmacniającą jego ogólny stan i zdrowie.

cache 14494004

 Lwia bruzda i sińce pod oczami

Zewnętrznym objawem problemów z wątrobą jest tzw. lwia bruzda między oczami. Sama zauważyłam, że zmniejsza się ona po kolejnych oczyszczeniach wątroby. Innym typowym objawem są brązowawe sińce pod oczami. Kiedy rozmawiam o tym na konsultacjach, wiele osób mówi mi, że ma takie sińce od zawsze. Niestety prawdą jest, że w czasach współczesnych część osób rodzi się już z genetycznie osłabioną wątrobą. Ponieważ w ich rodzinie od pokoleń był problem z wyrażaniem emocji, przodkowie nadużywali alkoholu, czy ciężkich leków.

Świadomy człowiek dba o wątrobę

Coraz więcej osób dba o wątrobę, odpowiednią dietą, ziołowymi herbatkami, coraz więcej producentów, idzie nam z pomocą wypuszczając na rynek wiele suplementów skierowanych właśnie na ten organ.

 

Prostymi sposobami na wzmacnianie i odtruwanie wątroby są:

- wyrażanie emocji adekwatnych do sytuacji,

- transformacja emocji, kiedy zezłościmy się można np.:

* pospacerować lub poćwiczyć, by wydzieliły się endorfiny

* włączyć sobie kabaret, by rozproszyć gniew.

- korzystanie z technik medytacyjnych i oddechowych

- picie nadczczo łyżki oleju z łyżką soku ze świeżego grapefruita lub cytryny,

- dodawanie oliwy z oliwek oraz wysoko gatunkowych olei do potraw,

- dodawanie do posiłków ostropestu w postaci posypki czy oleju,

- używanie gorzkich ziół, np. mniszek lekarski jakiego suszony korzeń, gryzie się między posiłkami niczym chipsy, można też robić sałatki z liści świeżego mlecza,

- używanie ziół i preparatów odrobaczających na bazie piołunu, wrotycza, orzecha włoskiego, goździka, czy olejku oregano,

- można zastosować zapper by pozbywać się ciała „niechcianych lokatorów”,

- przyjmowanie czystej ornityny czy suplementu zawierającego ornitynę hepatilu ( do kupienia w aptekach),

- sauna – jaka sprzyja ogólnej detoksykacji,

- ciepłe okłady z oleju rycynowego na wątrobę.

Warto jednak uwzględnić, że w zatrutym środowisku w jakim żyjemy, podlegając wielu zmiennym emocjom, dbałość o kondycję wątroby to podstawa dobrego zdrowia ciała oraz duszy.

Ja polecam opisaną poniżej procedurę oczyszczania wątroby jaką stosuję kilka razy do roku. Porami najlepszymi na oczyszczanie jest wiosna lub jesień czas 2 dni po pełni księżyca lub czas kiedy księżyc się zmniejsza, czyli idzie do nowiu.

Jak dla mnie największą nagrodą wynikającą z tego że czyszczę wątrobę jest to, co ze mnie uchodzi. Zwykle są miękkie, zielone kamienie bilirubinowe, jakie widzicie na zdjęciu, ale mogą też pojawić się zupełnie inne ciekawe odkrycia.

                                  kamienie moneta 2    

Pełna procedura oczyszczania wątroby, zainspirowana metodą Małachowa

Uwaga: W przypadku stwierdzonej obecności kamieni w pęcherzyku żółciowym lub uzasadnionych podejrzeń w tym kierunku, przed tym zabiegiem należy najpierw zastosować odpowiednią kurację ziołową a przedewszystkim do dobrego naturoterapeuty a najlepiej lekarza ze specjalizującego się w medycynie naturalnej.

Czas trwania kuracji - 2 dni.

Wątroby kamienie wew

Przygotowanie:

* Kurację przeprowadzamy wówczas, gdy nasz organizm nie jest osłabiony przeziębieniem lub grypą.

* Przed kuracją oczyszczenia wątroby wskazana jest ziołowa kuracja przeciw pasożytom i oczyszczenie nerek.

* Próchnica i bakterie w jamie ustnej także utrudniają proces oczyszczenia.

* Wątroby nie warto oczyszczać kiedy temperatura powietrza jest poniżej 7 stopni.

* kurację należy ustawić od dwóch dni przed pełnią lub kiedy księżyc zmniejsza się czyli idzie do nowiu lub w sam nów.

Ważne jest co najmniej trzykrotne przeprowadzenie kuracji lub powtarzanie jej do uzyskania pożądanego efektu. Między kuracjami powinno być 2 do 5 tygodni przerwy, tym bardziej, że nasz organizm kontynuuje proces samooczyszczania do 5 tygodni po zabiegu.

Po powrocie do zdrowia wskazane jest oczyszczanie wątroby :1- 2 -krotnie w roku – najlepiej wiosną.

Kurację można przeprowadzać u dzieci od 12-go roku życia.

Przygotowanie do dwudniowej kuracji:

6 -7 dni wcześniej: warto stosować codzienny zabieg neutralizacji różnych pasożytów (w tym wątrobowych) przy pomocy dobrego zappera lub/i odpowiednich specyfików np. picie 3x dziennie 1 kropli 98 % procentowego olejku oregano na x 1 łyżkę oleju.

Codzienne ogrzewanie wątroby (najlepiej termoforem) przez 20 min., w godz. 13.30 -15.30 lub przed snem.

 3 – 4 dni wcześniej:   Lekka dieta, bez mięsa, tłuszczu zwierzęcego, dużej ilości mąki (pieczywo, makaron itp.)

Bez smażenia i pieczenia. Ograniczyć nabiał.

Warto przyjmować 2 x 10 około 10 kropli 30 procentowego olejku

1 dzień przed - dieta pektynowo-warzywna: jabłka, mus i sok jabłkowy, suszone śliwki i morele niesiarkowane – namoczone, figi, gruszki. Jarzyny surowe i gotowane na parze. Z ziół – psyllium (babka jajowata).

W dniu kuracji po wypróżnieniu – wskazana lewatywa z 1,5 – 2 l. czystej wody o temperaturze ciała.

 

gorzka sól

fot. gorzka sól/ sól Epson

W celu pomyślnego przebiegu kuracji należy przestrzegać podanego niżej planu:

Składniki:

Sól gorzka (siarczan magnezu, Magnesium Sulfuricum),

1--2 czerwone grejpfruty i/lub 2–3 cytryny. Potrzebna ilość soku to ok. 3/4 szklanki.

3-4 kapsułki czystej Ornityny 250 mg (ew. 6-8 tabl. Hepatilu).

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia (dziewicza-virgin) – ok. 2/3 szklanki. Zamiennie można użyć oleju z pestek winogron lub słonecznikowego, z pierwszego tłoczenia (lub pół na pół z oliwą).

Butelka z szeroką szyjką lub słoik z pokrywką, co najmniej półlitrowy

Ew. słomka do picia.

Ilość soli gorzkiej potrzebnej do kuracji zależy od wagi ciała. Osoby ważące do 70 kg potrzebują 70 g soli (około 4 łyżki stołowe), osoby ważące między 70-80 kg powinny użyć 80 g, a ważący powyżej 80 kg - 90 g soli gorzkiej.

Zaplanuj kurację w taki sposób, aby móc odpocząć drugiego dnia. Nie należy zażywać żadnych lekarstw czy witamin (chyba że są absolutnie niezbędne), bo mogą wpływać na rezultat kuracji. Na dzień przed kuracją należy przerwać zapping.

Pierwszego dnia kuracji –rano wskazana lewatywa (wlewka) z ok. 1.5 l. czystej wody o temp. ciała.

Dwa lekkie posiłki złożone z pektynowych owoców i/lub jarzyn, bez masła i innych tłuszczów. W ten sposób nie obciążamy wątroby i cała energia skierowana jest na jej oczyszczenie. Należy wypić 1,– 1,5 litra wody. Ostatni posiłek przed kuracją należy spożyć przed godz. 15, ostatni napitek przed 17. Następnie przyjmować tylko produkty wskazane w kuracji - nie należy niczego jeść ani pić (oprócz czystej wody w małych ilościach). Mogłoby to wywołać złe samopoczucie podczas kuracji.

Tego dnia szczególnie wskazany jest relaks z ciepłym okładem na wątrobie.

Rozpuść sól gorzką w 3 szklankach wody (ok.700 ml). Z tej ilości otrzymasz 4 porcje roztworu do picia po 3/4 szklanki (ok.170 ml) każda.

Godzina 18.30: Wypij pierwszą porcję rozpuszczonej soli, tj. 3/4 szklanki (170 ml). Możesz wypłukać usta czystą wodą lub sokiem z grejpfruta.

Godzina 20.30: Wypij drugą porcję (180 ml) rozpuszczonej soli. Sól gorzka powoduje oczyszczenie jelit. Ewentualnie możesz przejść się po mieszkaniu. Ruch powoduje szybsze działanie roztworu soli.

Godz. 22.00 – Zażyj 3-4 kaps. ornityny. Przy skłonnościach do skurczów spastycznych zażyj także 2 tabl.

No-spa (ew.1 forte), lekko popij bardzo ciepłą wodą.

Przygotuj na noc gorącą wodę w termosie – może się przydać w razie wystąpienia nudności – rankiem lub w środku nocy).

Wlej 2/3 szklanki oliwy z oliwek do słoika z pokrywką. Wyciśnij sok z czerwonych grejpfrutów i cytryn (proporcje dowolne), przecedź go. Potrzeba ¾ do 1 szklanki soku. Wlej sok do oliwy, zamknij słoik pokrywką i dobrze wstrząśnij, by dokładnie wymieszać składniki.

Ewentualnie odwiedź toaletę.

Bądź gotów do godz. 22.30 . Całość procesu można opóźnić najwyżej ok. pół godziny.

oliwa

Godzina 22.30: Ponownie wymieszaj dobrze zawartość słoika. Stojąc przy łóżku wypij zawartość słoika w ciągu 5 min (osoby starsze lub osłabione mogą zrobić to w ciągu 10 min). Jeżeli masz trudności z wypiciem całej porcji, postaraj się spożyć przynajmniej 2/3. Ze względu na szkliwo zębowe można pić przez słomkę lub po wypiciu mieszanki przepłukać usta ciepłą wodą, poczym wypluć ją do przygotowanego naczynia. Po wypiciu specyfiku połóż się natychmiast na plecach (z głową ułożoną wysoko na poduszce) i leż absolutnie spokojnie przez 30 -40 min., najlepiej z ciepłym okładem na wątrobie. Od tego zależy powodzenie całej kuracji. Czasami możesz wyczuć przesuwanie się kamieni w drogach żółciowych. Nie powinno napawać cię to niepokojem – tak właśnie może być. Podczas tego procesu nie odczuwa się bólu, ponieważ sól gorzka rozszerza drogi żółciowe. Po tym czasie możesz zmienić pozycję i ułożyć się swobodnie do snu.

Następnego dnia: (nie wcześniej niż o godz. 6.30, można później) wypij 3/4 szklanki (170 ml) rozpuszczonej soli (to już 3 porcja). Jeżeli przedtem (lub w nocy) masz uczucie nudności lub niestrawności, wypij trochę gorącej wody i poczekaj, aż ustąpi. Dopiero wtedy wypij sól gorzką. Jeżeli nie czujesz parcia, pozostań w łóżku.

 Dwie godziny później: wypij ostatnią, czwartą porcję rozpuszczonej soli (nie zawsze to jest konieczne).

Kuracja jest zakończona. Po 2 godz. od wypicia ostatniej porcji soli możesz zacząć przyjmować pożywienie, ale na początek niech będą to tylko dwie szklanki świeżego soku owocowo-warzywnego, najlepiej z zielonych winogron albo zmieszanego soku z marchwi i pomarańczy w proporcji 1:1 dla uzupełnienia cukru w organizmie.

Później możesz zjeść winogrona, jabłka (lepiej duszone) lub banany. Po następnych dwóch godzinach możesz spożyć posiłek warzywny. Po południu możesz przyjmować normalne, lekkostrawne pożywienie, używając w tym dniu minimalnych ilości tłuszczu.

Reakcje na kurację.

Drugiego dnia kuracji od rana możesz mieć rozwolnienie. Zwróć szczególną uwagę na to, czy w kale zaobserwujesz zielone kamienie. Ich obecność jest dowodem, że twój organizm pozbywa się autentycznych kamieni wątrobowych, bo jedynie żółć wątrobowa ma taki kolor. Kamienie te mogą mieć różną wielkość i kształt.

Drogi żółciowe mogą być wypełnione kryształkami cholesterolu, które nie zostały jeszcze przekształcone w kamienie, a mimo to hamują prawidłowe funkcjonowanie wątroby. One także zostają wydalone z organizmu w czasie kuracji oczyszczania wątroby – widać je wyraźnie, bo unoszą się na wodzie w toalecie jak kożuch. Czasem pojawiają się kamienie pęcherzykowe – koloru szaro-piaskowego.

Jeżeli do ok. godz. 14 nie ma w stolcu kamieni, a dyskomfort nie ustępuje, zastosuj lewatywę. Kamienie często zatrzymują się w licznych zakamarkach okrężnicy. W tym dniu, niezależnie od efektu, popołudniowa lewatywa zdecydowanie poprawia jakość kuracji.

Po kuracji możesz mieć luźny stolec przez 1-2 dni.

Po zakończeniu kuracji proces oczyszczania utrzymuje się do 5 tygodni.

Przez kilka dni po zakończonej kuracji możesz zaobserwować zmiany zachodzące w twoim organizmie. Najczęstsze objawy to: przezroczysta wydzielina z nosa, ból gardła, kaszel. U ludzi cierpiących na egzemę lub łuszczycę może początkowo nastąpić nasilenie objawów.

Są to objawy detoksykacji w sferze fizycznej. Często też pojawiają się zmiany nastrojów i uwalniają zablokowane uczucia – pozbywamy się tego, co „leżało na wątrobie”...

Już o pierwszym udanym oczyszczaniu widzimy poprawę wskaźników ciśnienia krwi, a po kilku – wraca ono do normy.

 Godziny przyjmowania specyfików określone są wg czasu letniego, w tym okresie (najlepiej wiosną) wątroba oczyszcza się lżej i efektywniej.

 Wioletta Ewa Tuchowska

 

 

( tekst opracowany z wykorzystaniem poprawionej procedury oczyszczania wątroby wg. Małachowa)

 

Kontakt

Skontaktuj się

telefon

+48 510 051 324

email

adres

Przyjmuję w gabinecie w centrum Warszawy.
Udzielam porad online przez: telefon, Skype, WhatsApp, FaceTime.

Możesz też skontaktować się przez formularz kontaktowy lub dopisać się do newslettera.