Mistyczna Brama

Rys historyczny z ciekawostkami

tantra032

Duchowa spuścizna nauk o miłości przynależy do wszystkich światowych kultur, przekracza granice geograficzne i podziały narodowościowe. Nauki o miłości istnieją od zarania dziejów, od kiedy człowiek zaobserwował swoją zmysłową naturę i zapragnął wykorzystać ją dla swojego rozwoju.

Za ojczyznę tantry uważa się Indie. Nie wiadomo, kiedy właściwie narodziła się tantra. Niektórzy autorzy twierdzą, że jej początki sięgają odległych czasów matriarchatu w Indiach i związane są z kultem żeńskich bogiń. Pierwsze traktaty tantryczne spisane były około dwa tysiące lat temu w formie dialogu boga Siwy z jego boską żoną Śakti. Duchowa wiedza tantry powstała wcześniej niż podziały kastowe w Indiach, dlatego od zarania swojego istnienia zakładała, że mężczyzna oraz kobieta mają równe szanse na dojście do oświecenia. Samo słowo tantra tłumaczone z sanskrytu oznacza rozszerzać się, tkać, zasada.

Słowo joga oznacza związek. Może to być związek człowieka z innym człowiekiem, ale też związek człowieka z Bogiem. Tantryczna joga to ścieżka rozszerzania poziomu świadomości, rozszerzania związków międzyludzkich, partnerskich, a także wiązania trwalszych związków między człowiekiem a Bogiem.

tantra030

W Chinach na bazie tantrycznej jogi rozwinęło się tao miłości zwane czasami chińską jogą, bądź taoistyczną jogą. Pierwsze pisemne opracowania przekazów taoistycznych spisane zostały sześć tysięcy lat temu. Taoistyczni mędrcy zaobserwowali, że świat składa się z dwóch pierwiastków męskiego - jang i żeńskiego - jin, które można zrównoważyć i zharmonizować ze sobą, osiągając w ten sposób równowagę tao, wyrażaną w formie graficznej w postaci taoistycznego znaku jin-jang.

Praktyki nauk o miłości rozwijały się ponadto w Nepalu, Tajlandii, Japonii i dawnych krajach arabskich.

Od czasów prehistorycznych czczono wszystko, co związane było z płodnością, wierzono, że płodność kobiety zapewnia przetrwanie rodu, plemienia czy państwa, a witalność mężczyzny daje siłę do pokonywania trudności. Fallus i żeńskie organy rozrodcze otoczone były czcią i szacunkiem, rzeźbiono je i składano im ofiary. Skoro miłość była szanowaną nauką popularyzowano ją, tak jak inne dziedziny wiedzy. Bogate, buchające od erotyzmu zdobienia indyjskich świątyń były tym samym, czym są sceny z żywotów świętych dla chrześcijan i stanowiły pismo dla niepiśmiennych. Pokazywały wiernym z ludu jak naśladować bogów, aby dojść do oświecenia. W Indiach nauki o miłości dostępne były dla wszystkich. Powstały tam szkoły nauczające bogatej wiedzy nauk o miłości. Uczące się tam dziewczęta poznawały arkana sztuki miłosnej. Niektóre z nich zostawały potem wysoko cenionymi nałożnicami w elitarnych haremach. Tantryczne kochanki podziwiane były za wyśmienite znawstwo sztuk miłosnych, wyjątkową sprawność mięśni miłosnych oraz dodającą im blasku, wyjątkową urodę, którą zachowywały przez długie lata, dzięki specjalnym ćwiczeniom. Warto też dodać na marginesie, że tantryczki miały znaczny wpływ na historię świata. Na przykład, kochanka podstępnie podsunięta Dżingis Chanowi, odwróciła na jakiś czas jego uwagę od prowadzenia wojen.

tantra031

Na starożytnym wschodzie nauki o miłości kultywowane były w majestacie czci i szacunku. Nauczały czerpania ze źródeł odwiecznie poszukiwanego eliksiru młodości. Ci, którzy posiedli umiejętność korzystania z cudownego eliksiru, mogli czerpać z niego do woli, żyjąc znacznie dłużej w zdrowiu, szczęściu i obfitości. Z tych wszystkich darów można było skorzystać praktykując sztuki miłosne. Udany seks uznany za podstawę małżeńskiego szczęścia, rodzącego głębokie więzi między partnerami stanowił o długoletnim i zgodnym związku między kobietą a mężczyzną. Jeśli małżeństwo żyło w harmonii to również ich dzieci od pierwszych chwil życia chłonęły pozytywne wzorce, a gdy dorastały same powielały je zakładając równie szczęśliwe rodziny. To co dziś nazywamy polityką pro-rodzinną, propagowane było w naturalny sposób przez władców i mędrców, wtajemniczonych w arkana nauk o miłości. Na ścianach starochińskich domów zamiast godła państwowego wieszano wizerunki cesarza połączonego w miłosnym uścisku ze swoją małżonką. Para małżeńska zajmowała się miłością nie tylko w sypialni, ale i w innych częściach domu. Dzieci, jeśli chciały, swobodnie przyglądały się zbliżeniom rodziców, dzięki czemu przed wiekiem dojrzałości wyzbywały się wstydu i lęków związanych z późniejszą inicjacją seksualną.

tantra023

Chińscy taoiści kładli szczególny nacisk na przedłużanie życia. Tao miłości było otoczone w tym kraju nimbem tajemnicy, gdyż zapewniało możliwość sięgnięcia po to, co najbardziej pożądane: władzę i moc. Zaszczytu praktykowania tao miłości dostępowali jedynie najznamienitsi przedstawiciele najwyższych rodów. W ścisłej tajemnicy przekazywano tą wiedzę cesarzowi, jego małżonkom i metresom. Władca panując nad wytryskiem kumulował w sobie drogocenną moc czyniącą jego ciało silnym, a umysł potężnym. Cesarskie małżonki i metresy nierzadko przekupywały mistrzów tao, pragnąć poznać sekrety wewnętrznej alchemii, dzięki której ich ciała przez długie lata kwitły jak wonne pąki młodych róż, co wiązało się cieszeniem się względami swojego władcy.

Bogactwo nauk o miłości jest ponad kulturowym dobytkiem ludzkości.

W kulturze europejskiej mądrości tych nauk ukryte zostały w archetypach i symbolach baśni, mitów i ludowych przypowieści. Motywy tantryczne znajdujemy w "Księżniczce na ziarnku grochu", "Kopciuszku", "Jasiu i Małgosi" i innych popularnych bajkach.

Wioletta Ewa Tuchowska - WELLA - fragmenty "Mistyki Rozkoszy".
 
Kontakt

Skontaktuj się

telefon

+48 510 051 324

email

adres

Przyjmuję w gabinecie w centrum Warszawy.
Udzielam porad online przez: telefon, Skype, WhatsApp, FaceTime.

Możesz też skontaktować się przez formularz kontaktowy lub dopisać się do newslettera.